Forud for EM-slutrunden til sommer tester de danske U21-drenge mod to nationer her i marts måned. I første omgang gælder det en kamp mod Polen i Belek i Tyrkiet, inden Italien venter i starten af næste uge.
Landstræner Steffen Højer har modtaget flere markante afbud – både grundet skader, men også af op mod en håndfuld spillere, der i stedet hopper i støvlerne for A-landsholdet, der møder Portugal i Nations League i disse dage.
Det seneste indbyrdes opgør endte 1-1 i Aalborg tilbage i 2018 i en kvalifikationskamp til EM.
Der er kampstart i Tyrkiet kl. 14:00 dansk tid på Calista Field i Belek.
Bookmakere med Danmark U21 – Polen U21 odds
- Gratis livestreaming
- Betal med MobilePay
- Officiel Superliga-partner
Indbetal 100 – 500 kr., placér et væddemål og modtag et live freebet svarende til indbetaling | Kun nye spillere | Velkomstbonus aktiveres under „Mine tilbud‟ | Kun første indbetaling og første væddemål kvalificerer | Min. indsats er 100 kr. til odds 1,80 | Kvalificerende væddemål skal placeres senest 60 dage efter aktivering af tilbud | Live freebet gyldigt i 14 dage efter tildeling | Skrill kvalificerer ikke
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
Indbetal og spil for 100 kr. og få et 100 kr. free bet | Gælder kun nye spillere | Kun første væddemål kvalificerer | Min. odds: 1,80 | Free bet gyldigt i 7 dage | Indbetaling med Skrill, Neteller og paysafecard kvalificerer ikke | Kan ikke kombineres med andre velkomsttilbud
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
- Gratis livestreaming
- Brugervenlig hjemmeside
- Bredt udvalg af odds
Indbetaling (min. 50 kr.) matches i væddemålskreditter maks. (1.000 kr.). Væddemålskredit klar til brug ved afgørelse på væddemål til værdien af de kvalificerende væddevel. Undt. for min. odds, væddemål og betalingsmetode gælder. Gevinst eks. indsats for væddemålskredit. Tidsbegr. & regler gælder.
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
Holdnyheder
Danmark U21
Danmark blev i efteråret klar til U21 EM-slutrunden i Slovakiet, der løber af stablen fra 11. til 28. juni.
Her er vi havnet i gruppe D med Ukraine, Finland og Holland, og man parres med holdene fra gruppe C, hvor Frankrig og Portugal er store favoritter til at gå videre – men hvor Polen også er blandt gruppens fire mandskaber.
Det danske U21-landshold har gennem stort set hele kvalifikationen, samt i årets sidste landsholdssamling i november måned, måtte undvære en række profiler.
Den normale anfører, Maurits Kjærgaard, sidder fortsat ude med skade.
Derudover er spillere, der har alderen til at spille på U21-landsholdet, som Patrick Dorgu, Filip Jørgensen, Mika Biereth, Conrad Harder, Lucas Høgsberg og Victor Froholdt med, når de “voksne drenge” møder Cristiano Ronaldo og Portugal i Nations League.
Også til denne samling er U21-landsholdet ramt af afbud, da en af profilerne fra kvalifikationen, Brøndbys Mathias Kvistgaarden, har meldt fra med en skade sammen med William Osula fra Newcastle og Alexander Busch fra Silkeborg.
Samtidig er der begrænset med spilletid til Oliver Provstgaard, Elias Jelert og Chido Obi i deres respektive udenlandske klubber, ligesom Luca Kjerrumgaard, Clement Bischoff og Thomas Jørgensen fra Viborg heller ikke har fået den bedste start på Superliga-foråret.
Polen U21
Polen skal også med til sommerens EM-slutrunde, hvor de er havnet i gruppe C med Georgien, Portugal og Frankrig.
Polakkerne klarede sig gennem kvalifikationen som en af de tre bedste to’ere, og de hvidblusede har fem gange tidligere nået kvartfinalerne ved en EM-slutrunde.
Holdets profiler er angriberen Filip Szymczak fra Katowice, som lavede fem mål i kvalifikationen, samt midtbanetrioen Antoni Kozubal, Kacper Kozlowski og Mateusz Legowski.
Den polske landstræner, Adam Majewski, havde selv en lang karriere som aktiv for klubber som Lech Poznan, Legia Warszawa og Wisla Plock, ligesom det i 2003 blev til en enkelt landskamp for den 51-årige U21-chef.
Om fem dage møder polakkerne Ukraine i endnu en testkamp.
Få 100% op til 1.000 kroner ved første indbetaling | Gælder kun nye spillere | Min. indbetaling: 100 kr. | Maks. bonus: 1.000 kr. | Omsætningskrav: 1 x indbetaling + 5 x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Eksempel: Indbetaler du 100 kr. og laver et kvalificerende væddemål for 100 kr., modtager du 100 kr. i bonus og skal efterfølgende omsætte for (100 kr. + 100 kr.) x 5 før eventuelle gevinster kan udbetales | Min. odds ved singlevæddemål: 2,00 | Min. odds ved kombivæddemål: 1,50
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
Head-to-Head
Den første U21-landskamp mod Polen fandt sted i 1958, hvor danskerne tabte 1-2 i Warszawa.
Siden da fulgte yderligere fem kampe uden dansk sejr, inden man i 1977 bankede polakkerne med 6-2 i en kvalifikationskamp i Slagelse.
De to mandskaber stod senest over for hinanden ved EM-kvalifikationen i 2017 og 2018, hvor det endte 1-3 i Gdynia og 1-1 i Aalborg.
Rasmus Nissen Kristensen bar anførerbindet i Aalborg, hvor Joachim Andersen, Philip Billing, Anders Dreyer, Victor Nelsson, Robert Skov og Jacob Bruun Larsen også var i aktion for danskerne.
Danmark har ikke slået det polske U21-hold siden 1992, hvor man vandt 5-0 og havde Peter Møller og Miklos Molnar som dobbelte målscorere.
Nuværende form
Danmark U21: T-T-V-V-T
Danmark tabte begge testkampe, da de var samlet tilbage i november måned.
Her mødte Steffen Højers mandskab også stærk modstand i form af Tyskland og Spanien og tabte med 0-3 og 1-2.
I kampen mod Spanien kunne cifrene sagtens være blevet større, men en sen reducering af Tochi Chukwuani reddede den danske ære en smule.
Tidligere på efteråret blev EM-kvalifikationen kørt i hus med sejre på 5-0 og 2-0 over Tjekkiet og Island på eget græs.
Polen U21: T-U-V-V-T
Polen lukkede også 2024 på en lidt kedelig facon, da man spillede 3-3 med Tyskland og tabte 1-2 til Island, som Danmark var i kvalifikationspulje med.
I EM-kvalifikationen lukkede man med to sejre over Bulgarien og Kosovo på 3-1 og 4-0, og banede sig dermed vej videre til sommerens slutrunde.
- Gratis livestreaming
- Betal med MobilePay
- Officiel Superliga-partner
Indbetal 100 – 500 kr., placér et væddemål og modtag et live freebet svarende til indbetaling | Kun nye spillere | Velkomstbonus aktiveres under „Mine tilbud‟ | Kun første indbetaling og første væddemål kvalificerer | Min. indsats er 100 kr. til odds 1,80 | Kvalificerende væddemål skal placeres senest 60 dage efter aktivering af tilbud | Live freebet gyldigt i 14 dage efter tildeling | Skrill kvalificerer ikke
Regler & Vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje til ansvarligt spil: StopSpillet | Udeluk dig via ROFUS | 18+
Iøjefaldende statistikker
- Oliver Provstgaard har spillet 17 kampe for det danske U21-landshold, hvilket gør ham til den mest rutinerede mand i truppen nu her.
- Polen tabte deres to seneste testkampe mod Makedonien og Island – begge med cifrene 1-2 i juni og november måned.
- Polakkerne holdte kun buret rent i én af deres fem kvalifikationskampe i 2024. Det var i 4-0 sejren over Kosovo d. 11. oktober.
- Danmark vandt ingen af deres fire venskabskampe i 2024. De spillede henholdsvis 1-1 og 3-3 mod Østrig og Norge og tabte sidst på efteråret med 0-3 og 1-2 til Tyskland og Spanien.
- Polen lavede 24 mål i deres 10 kvalifikationskampe, mens Danmark tog førstepladsen i deres pulje med en samlet målscore på 18-8.
Nøglespillere
Oliver Sørensen (Danmark U21)
FC Midtjylland-spilleren har fået gang i den i Superligaen igen efter en svær og lidt skadesplaget afslutning på 2024 på klubholdet.
På U21-landsholdet har han udviklet sig til lidt af en nøglespiller, og hvor spillere som Maurits Kjærgaard, David Kruse og William Clem startede inde på danskernes midtbane, er det med tiden blevet svært at se bort fra midtjyden med de store lunger og næsen for mål.
Filip Szymczak (Polen U21)
Filip Szymczak rager godt op i landskabet med sine 187 centimeter. Han er pågående og stadig hurtig på de første meter. Han sparker næsten lige godt med begge ben. Og så var hans holdets ubestridte topscorer i EM-kvalifikationen med fem mål i 10 kampe.
På klubholdet er Filip Szymczak knapt så farlig, da det kun er blevet til to mål i 22 kampe i den polske Ekstraklasa i denne sæson for bundholdet Katowice, som han er udlejet til i denne sæson fra Lech Poznan.
I Lech Poznan har han tidligere lavet bunker af mål på klubbens ungdoms- og andethold, så danskerne gør klogt i at holde et ekstra øje med ham her til eftermiddag.